Mi az migrén?
Intenzív, gyakran egyoldali lüktető fájdalom, amely a lakosság körülbelül 10%-át érinti. Bár teljes gyógyulás nem lehetséges, a tünetek kezelhetők. A kezelési lehetőségek két fő kategóriába sorolhatók: profilaktikus (megelőző) gyógyszerek, amelyek csökkentik a rohamok előfordulását, és akut (azonnali) fájdalomcsillapítók, amelyek a már kialakult tüneteket enyhítik. Van aurás migrén és aura nélküli (közönséges) migrén. A cikkben az alábbiakat tárgyaljuk: mi a migrén? Mi a legjobb migrén ellen? Mi jó a fejfájásra?
Migrénes fejfájás gyógyszeres kezelése
A kezelési stratégiát az orvosod határozza meg, figyelembe véve a fejfájások gyakoriságát, időtartamát, és hogy azok mennyire befolyásolják a páciens munkavégzését. Terhesség és szoptatás, valamint a kiskorú betegek esetén bizonyos gyógyszerek alkalmazása nem javasolt. Jelenleg számos hatékony migréngyógyszer áll rendelkezésre, ám ezek gyakran magas árral rendelkeznek.
Kattintson ide, ha Online neurológiai konzultációt szeretne fejfájás esetén!
Mi a legjobb migrén ellen?
Amikor a roham már kialakult, a legjobb eredményt akkor érhetjük el, ha az első tünetek jelentkezésekor azonnal alkalmazzuk a gyógyszert. Enyhe migrén esetén az aszpirin, a nem szteroid gyulladáscsökkentők (pl. ibuprofen) vagy a paracetamol lehet hatékony. Specifikus migrénre szánt gyógyszerek közé tartozik egy kombinációs készítmény, amely paracetamolt, aszpirint és koffeint tartalmaz. Ezeket a fájdalomcsillapítókat azonban nem szabad túl gyakran használni, mert emésztőrendszeri problémákat okozhatnak.
Mi jó a fejfájásra?
Ismétlődő migrén esetén gyakran a triptánok jelentik a megoldást, amelyek előnye, hogy spray és injekció formájában is elérhetőek, gyorsabban hatnak, mint a tabletták. Mellékhatásaik közé tartozhat hányinger, szédülés, álmosság és izomgyengeség. Azok számára, akik nagyobb kockázattal rendelkeznek szív- vagy agyvérzés kialakulására, nem ajánlottak. A triptánok előnye, hogy a migrén egyéb tüneteit is kezelik. Alternatíváként az ergot alkaloidok, hányinger elleni szerek és opioidok is rendelkezésre állnak, bár az utóbbiak függőséget okozhatnak.
A profilaktikus kezelést általában azoknál a betegeknél alkalmazzák, akik havonta több mint négy rohamot tapasztalnak, vagy amikor a rohamok időtartama 12 óránál hosszabb, a roham közbeni fájdalomcsillapítás nem hatékony, vagy ha hosszan tartó migrénaurát észlelnek. A megelőző gyógyszerek, melyeket az orvos javaslata alapján napi rendszerességgel vagy kockázatos időszakokban (pl. menstruáció előtt) lehet szedni, csökkenthetik a rohamok hosszát, gyakoriságát és intenzitását. Ezek közé tartoznak a vérnyomáscsökkentők és az antidepresszánsok is, ahol a verapamil és lisinopril a leginkább hatékony vérnyomáscsökkentők, az antidepresszánsok közül pedig a triciklikus típusokat részesítik előnyben. Ezek mellékhatásai lehetnek szédülés vagy aluszékonyság.